15.11.2018 – Dzień pierwszy

REJESTRACJA (8:30-10:00)

OTWARCIE KONFERENCJI (10:00-10:30)

Kilka słów od Rady Programowej (10:30-10:50)

wykład otwierający (10:50-11:35)

Super QA przyszłości
Tomasz Dubikowski
EN

Jeśli zapytacie ludzi, co robi inżynier oprogramowania, prawdopodobnie dostaniecie szybką odpowiedź. Ale kiedy pytasz się, co robi QA – odpowiedź prawdopodobnie nie będzie tak oczywista.

więcej>>

przerwa kawowa (11:35-11:50)

prelekcje (11:50-12:35)

„Puszka Pandory” w testowaniu
Mieke Gevers
EN

#wydajność

Kiedy rozpoczyna się nowy projekt testowania oprogramowania, powszechnie wiadomo, że skuteczne planowanie i zarządzanie projektem jest kluczem do jego sukcesu. Co może się nie udać?

więcej>>

Cklwk chc żtkwnk (Cokolwiek chce użytkownik)
Olivier Denoo
EN

#informacja_zwrotna #agile

Rozwijając produkty lub usługi związane z oprogramowaniem, wszyscy wierzymy, że wiemy kim są nasi użytkownicy i w jaki sposób będą ich używać w prawdziwym życiu.

więcej>>

Testowanie ludzi
Paweł Noga
PL

#leadership

Dużo się mówi o tzw. „skrzynkach narzędziowych” testerów i deweloperów – są one wyspecjalizowane, inżynierskie i dopasowane do zadań pracownika. Kiedy natomiast zapytamy o „skrzynkę narzędziową” managera usłyszymy – to wpada w zakres umiejętności miękkich.

więcej>>

Z założenia niepewny
Tomasz Konieczny

#MobilQA

Gdy na firmowym parkingu jest zaparkowana Tesla należąca do CEO a w biurze siedzi QA nie może się to skończyć inaczej, niż sprawdzeniem jak „wszystko” w niej działa.

więcej>>

Jak pracujesz testerze? Czyli o miarach oceny jakości pracy testera
Łukasz Pietrucha
PL

Po dziś dzień zaskakująco często spotykam się ze stwierdzeniem, że skuteczność testera powinna być oceniana na podstawie liczby zgłoszeń incydentów.

więcej>>

prelekcje (12:40-13:25)

ISTQB® – Nowy CTFL-2018 i globalny plan rozwoju
Gualtiero Bazzana
EN

#QFIT #ISTQB

ISTQB® (www.istqb.org) – International Software Testing Qualifications Board – jest światowym liderem w certyfikacji profesjonalistów w dziedzinie testowania oprogramowania, z ponad 570.000 certyfikatów wydanych w ponad 120 krajach do grudnia 2017 roku.

więcej>>

ELI5: Blockchain
Janusz Zieliński
PL

#blockchain

Dzięki najpopularniejszej kryptowalucie – Bitcoinowi – technologia blockchain stała się popularna na całym świecie. Jest to baza danych, w której raz umieszczone informacje nie mogą zostać zmienione.

więcej>>

Kluczowe punkty w stosowaniu skutecznych strategii zapewniania jakości do dotychczasowych zastosowań w przedsiębiorstwach
Gustaw Fit

#leadership

Otchłań korporacyjna może Cię łatwo pochłonąć, jeśli chodzi o zapewnienie jakości. Zostaniesz zbombardowany dziwnie spreparowanymi wskaźnikami KPI, takimi jak liczba przypadków testowych wykonanych w ciągu dnia lub liczba usterek na przypadek testowy.

więcej>>

Jak skutecznie testować aplikacje mobilne
Wojciech Lizakowski
PL

#MobilQA

Ruch w sieci przenosi się na urządzenia mobilne. Coraz większa fragmentacja rynku urządzeń i specyfika urządzeń mobilnych powoduje wiele problemów w pracy testera.

więcej>>

przerwa kawowa (13:25-13:40)

prelekcje (13:40-14:25)

Jesz tutaj
&
Krótka prezentacja

TBD

Podyskutujmy o testowaniu
Michał Buczko i Maciej Wyrodek
PL

#leadership

W przeszłości prowadziliśmy już panele dyskusyjne na konferencjach testerskich. Czy jednak kiedykolwiek odbyliśmy „ekspercką” debatę w czasie konferencji?

więcej>>

Jak zastosować automatyzację testów UI w aplikacjach React Native?
Adam Stasiak
EN

#MobilQA

Podejścia hybrydowe ułatwiają dostarczanie funkcjonalnych aplikacji mobilnych ale czy pozwalają na utrzymanie wysokiej jakości projektów? Czy dla takich aplikacji wciąż możemy korzystać z procesów testowych, który znamy i cenimy?

więcej>>

Testowanie eksploracyjne – tips & trics
Andrzej Doliński
PL

#techniki #scenariusz_testowe

Testowanie eksploracyjne przeżywa swój renesans. Po czasach, w których tester wykonywał wcześniej przygotowane scenariusze, jeden po drugim, nastał czas kreatywnej pracy i zagłębienia się w meandry dewelopowanej aplikacji.

więcej>>

prelekcje (14:30-15:15)

Jesz tutaj
&
Krótka prezentacja

TBD

ISTQB i ISO 29119 – Przyjaciele czy wrogowie?
Klaudia Dussa Zieger
EN

#QFIT #zarządzanie_procesami

ISTQB® (www.istqb.org) – International Software Testing Qualifications Board – jest światowym liderem w certyfikacji profesjonalistów w dziedzinie testowania oprogramowania, z ponad 570.000 certyfikatów wydanych w ponad 120 krajach do grudnia 2017 roku i uznawanych obecnie za „standard branżowy”.

więcej>>

Automatyczne testowanie dystrybucji Linuksa
Aleksander Baranowski
EN

#automatyzacja #open_source

Distrowatch.com obecnie wymienia ponad 300 publicznie dostępnych dystrybucji Linuksa. Wolontariusze tworzą większość z nich. Jak to możliwe, że nie sprawiają one większych problemów i nie psują się na co dzień?

więcej>>

przerwa kawowa (15:15-15:30)

prelekcje (15:30-16:15)

Podejście hackera do wydajności i rozwoju kariery
Dawid Bałut
EN

#Rozwój_testera #certyfikacja

Pracując w branży IT od ponad 11 lat, jako programista, sysadmin, tester QA, tester bezpieczeństwa, administrator sieci, architekt bezpieczeństwa, szef bezpieczeństwa i doradca kadry kierowniczej na poziomie C, miałem kontakt z ludźmi, którzy odnieśli sukces i są zadowoleni.

więcej>>

Wyzwania związane z testowaniem rozwiązań AWS
Milovan Pocek
EN

#chmura #AWS

Coraz więcej systemów informatycznych jest przenoszonych z architektury on-premise do chmury, więc zapotrzebowanie na testowanie rozwiązań chmurowych szybko rośnie.

więcej>>

Największe grzechy Test Managerów
Monika Lichota-Cywinska
PL

#leadership

Największą wartością dla menedżera nastawionego na swój własny rozwój, jest uświadomienie sobie swoich własnych błędów.

więcej>>

Crowdtesting – jak skutecznie rozszerzyć zakres testów poza laboratorium?
Patryk Raba
EN

#MobilQA

Więcej funkcjonalności i lepszy design w dzisiejszych czasach już nie wystarcza. By przyciągnąć większą ilość użytkowników, firmy potrzebują czegoś więcej – prawdziwie pozytywnego doświadczenia bez zbędnych problemów.

więcej>>

Przedstaw swój problem, podziel się swoim pomysłem (a.k.a. zgłoś problem, wprowadź szybką poprawkę)
Dawid Pacia i Ania Pacia

#unconf

To nie jest przemówienie konferencyjne. Ani warsztat. Ani panel dyskusyjny. Ani seminarium, ani demo na żywo.

więcej>>

prelekcje (16:20-17:05)

7 umiejętności wysoce efektywnych zespołów
Oliver Denoo i Hans van Loenhoud
EN

#QFIT #7_umiejętności

Pomimo wieloletnich wysiłków na rzecz poprawy profesjonalnego podejścia do tworzenia systemów oprogramowania, wiele z projektów nadal kończy się niepowodzeniem.

więcej>>

Codzienny audyt bezpieczeństwa Twojego kodu
Michał Kowalski
EN

#bezpieczeństwo #testy_penetracyjne

Większość firm nie potrafi sobie wyobrazić audytu bezpieczeństwa tworzonego oprogramowania bez udziału zewnętrznych ekspertów lub dedykowanej firmy.

więcej>>

Nauka na błędach – root cause analysis w praktyce
Katarzyna Balcerzak
PL

#Leadership

W metodyce Agile zawsze podkreślana jest rola retrospektyw w procesie udoskonalania się zespołu. To retrospektywy pozwalają zespołowi wyciągać wnioski z poprzednich iteracji, znaleźć słabe strony i obszary konieczne do poprawy stabilności zespołu.

więcej>>

Podstawowe techniki debugowania aplikacji iOS
Ewa Ludwiczak

#MobilQA

Debugowanie jest procesem identyfikacji i usuwania przyczyn błędów w kodzie. Umiejętności debugowania mogą być przydatne nie tylko dla programistów.

więcej>>

przerwa kawowa (17:05-17:20)

prelekcje (17:20-18:05)

„Zadawanie pytań jest pobożnością myślenia”, czyli o obalaniu testersko-deweloperskich mitów i przesądów

Adam Roman

PL

#kontrowersja

Wśród członków zespołów IT krąży wiele mocnych opinii na różnorakie, niezwykle ważne z praktycznego punktu widzenia zagadnienia.

więcej>>

Testuj od początku do końca – czyli jak w kilka miesięcy wprowadziliśmy 2-minutową regresję potrafiącą zatrzymać wdrożenie nowej wersji mBanku
Paweł Stopczyk i Przemysław Niedziałkowski
EN

#full_stack #automatyzacja

Wdrożenie dobrych testów automatycznych to nie tylko wybór narzędzia. To przede wszystkim dobre wplecenie tego narzędzia w proces developerski i Ops’owy. Podzielimy się tym jak w ciągu kilkunastu miesięcy wprowadziliśmy automatyczne testy funkcjonalne do procesu monitorowania środowisk testowych przez administratorów.

więcej>>

Jakość, czyli tam i z powrotem
Adam Makarowicz
EN

#leadership

Czy istnieje idealny proces zapewnienia jakości? A jeśli tak – jak go znaleźć? I czy znajduje się go raz na zawsze, czy poszukuje wciąż od nowa?

więcej>>

2 razy więcej bugów w tym samym czasie, czyli testowanie React Native
Mateusz Bernat
PL

#MobilQA

Opowiem o automatyzacji testów natywnych aplikacji mobilnych tworzonych przy użyciu React Native – frameworka pozwalającego na tworzenie aplikacji na systemy Android i iOS w oparciu o JavaScript.

więcej>>

Dekodowanie jakości w kulturze DevOps

Aleksandra Kornecka

PL

#DevOps #qa_w_procesie

Zgodnie z raportem „2017 Puppet State of DevOps” jakość wynika z wielu czynników, nie tylko technicznych, ale także kulturowych, produktowych i procesowych.

więcej>>

prelekcje (18:10-18:55)

Co jest ważniejsze w podejściu zwinnym? Zaangażowanie czy kwalifikacje?
Baris Sarialioglu
EN

#agile

Niezależnie od kontekstu, w którym przeprowadzasz testy oprogramowania, zawsze pojawia się to samo pytanie: Co jest ważniejsze, zaangażowanie lub kwalifikacja?

więcej>>

Człowieku, dlaczego nie testujesz UX?
Greta Ruškienė
EN

#USEREXPERIENCE

Zauważyłam, że wiele firm nie ma projektantów UX, a ich produkty są po prostu tworzone przez programistów bez jasnego wyobrażenia jak powinny wyglądać, jak powinny działać i jaki jest cel produktu lub jego funkcji.

więcej>>

Cierpienia młodego lidera
Michał Nowak
PL

#Leadership

Od paru lat jesteś testerem, pewnego dnia zostajesz team liderem, a tam czeka na ciebie klient i „twój” nowy zespół testerski i do tego pracujesz w outsourcing-u.

więcej>>

Zmierzch aplikacji natywnych. PWA z perspektywy QA
Paweł Maciejewski
PL

#MobilQA

Aplikacje progresywne (PWA) stają się coraz bardziej popularne – skracając czas potrzebny na ich wytworzenie oraz dostarczenie końcowym użytkownikom.

więcej>>

bankiet (21:00)

legenda

scieżka QFIT
Sponsorzy
ścieżka Leadership
MobilQA
Panel dyskusyjny
Tytuły prelekcji i kolejność wystąpień mogą ulec zmianie.