TESTOWANIE EKSPLORACYJNE – TIPS & TRICS

Testowanie eksploracyjne przeżywa swój renesans. Po czasach, w których tester wykonywał wcześniej przygotowane scenariusze, jeden po drugim, nastał czas kreatywnej pracy i zagłębienia się w meandry dewelopowanej aplikacji. Jednak doświadczenia jakie zebrałem podczas rozmów rekrutacyjnych pokazują, że przez ten okres wiedza o testowaniu eksploracyjnym lekko zniknęła. Moje doświadczenia pokazują również, że obecnie ta metoda testów jest nie do końca dobrze rozumiana.

Porozmawiajmy i zastanówmy się wspólnie dlaczego wokół testowania eksploracyjnego powstały takie mity jak:

  • testowanie eksploracyjne jest chaotyczne,
  • nie wiadomo jakie wykonać testy,
  • nie wiadomo kiedy skończyć,
  • nie wiadomo co zostało zrobione,
  • testowanie eksploracyjne jest przeznaczone tylko dla doświadczonych testerów,
    oraz wspólnie poszukajmy narzędzi, które te mity obalą.

Liczę na to, że na koniec dyskusji każdy jej uczestnik będzie w stanie zbudować swoją definicję testowania eksploracyjnego.

Andrzej Doliński

Andrzej Doliński

Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, QA engineer z ponad 5-letnim doświadczeniem, fan nowych technologii, współtwórca paneli dyskusyjnych DebatQA. Pierwsze kroki w testowaniu stawiał w dziale aplikacji mobilnych amerykańskiej firmy Wikia (obecnie Fandom). Z czasem rozwinął swoje umiejętności w stronę aplikacji webowych.
Od ponad 4 lat związany z firmą Cognifide, gdzie zajmuje się testami manualnymi, niefunkcjonalnymi oraz automatycznymi aplikacji opartych o CMS Adobe Experience Manager. Chętnie dzieli się wiedzą, szerzy dobre praktyki oraz wspiera nowych pracowników podczas wdrożenia.
Prelegent na takich eventach, jak: PTaQ, Test Camp, Testwarez czy Test Carrots.