7 UMIEJĘTNOŚCI WYSOCE EFEKTYWNYCH ZESPOŁÓW

Pomimo wieloletnich wysiłków na rzecz poprawy profesjonalnego podejścia do tworzenia systemów oprogramowania, wiele z projektów nadal kończy się niepowodzeniem. Badania nad tymi niepowodzeniami niezmiennie wskazują, że kluczowym czynnikiem są słabe interakcje między ludźmi, zarówno w zespołach rozwojowych, jak i z klientami i użytkownikami. Ostatnie zmiany w podejściu do rozwoju, takie jak projektowanie zorientowane na człowieka i ekstremalne programowanie, próbują rozwiązać ten problem, ale do tej pory brakowało ogólnego poglądu. W tej prezentacji integrujemy te inicjatywy w prosty model, który organizuje sześć kluczowych umiejętności wzdłuż dwóch osi (zespół klienta i rozwiązywanie problemów) wokół komunikacji jako podstawy. Dostępnych jest wiele technik wdrażania tych umiejętności w zespołach rozwojowych, więc porażka nie będzie już tak oczywista.

Hans van Loenhoud

Hans van Loenhoud

Hans van Loenhoud ukończył studia biologiczne i pracował w zakresie badań ekologicznych na Uniwersytecie w Amsterdamie. W 1980 roku przerzucił się na informatykę i rozpoczął karierę jako programista Cobol. Przez ponad 10 lat był zaangażowany w projekty rozwojowe w dziedzinie finansów, przemysłu i administracji. Później specjalizował się w doradztwie w zakresie danych, informacji i zarządzania jakością. Około roku 2000 Hans rozpoczął działalność w zakresie testowania oprogramowania. W czasie pracy jako tester interesował się inżynierią wymagań, ponieważ jest przekonany, że dobre wymagania są warunkiem wstępnym profesjonalnych testów. Obecnie w swojej firmie doradczej Taraxacum działa jako trener w zakresie analizy biznesowej, inżynierii wymagań i testowania oprogramowania. Podczas różnych konferencji międzynarodowych był stałym prelegentem poruszającym te tematy. Hans jest 2. przewodniczącym Komitetu Wykonawczego Międzynarodowej Rady Inżynierii Wymagań (IREB) i jednym z współzałożycieli 7skills.org. Jest zaangażowany w rewizję programu IREB Advanced Level Elicitation syllabus oraz w rozwój modelu umiejętności miękkich z 7skills.org. Hans jest również wykładowcą na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Amsterdamie, gdzie wykłada testowanie oprogramowania i inżynierię wymagań.

Olivier Denoo

Olivier Denoo

Olivier Denoo jest wiceprezesem ps_testware SAS, francuskiej filii grupy ps_testware. Jego rolą jest rozwój biznesu, rekrutacja lokalnego zespołu ekspertów (sprzedaży i konsultantów), tworzenie widoczności, budowanie trwałego partnerstwa, promowanie testowania oprogramowania i ps_testware. Olivier jest również zaangażowany w audyt projektów testowych i organizacji oraz zapewnia doradztwo i wsparcie na wysokim poziomie. Olivier jest prezesem CFTL – francuskiego zarządu ISTQB. Obecnie pełni również funkcję urzędnika zarządzającego ISTQB. Jest członkiem IREB (kapituły francuskiej) i IQBBA. Olivier jest międzynarodowym prelegentem, który przez ostatnie 20 lat przemawiał na licznych konferencjach, takich jak STF, CMTL, SEETEST, SQA-days; Analyst-days; JFIE; TestWarez; Test-IT Africa, JFTL; SEETEST; Quality Week, Eurostar, Dasia, SPICE, Iqnite…. Aktywnie uczestniczy również w rozwoju systemów certyfikacji, takich jak IQBBA (analiza biznesowa), IREB-ReQB (inżynieria wymagań) czy IBUQ (użyteczność).