„ZADAWANIE PYTAŃ JEST POBOŻNOŚCIĄ MYŚLENIA”, CZYLI O OBALANIU TESTERSKO-DEWELOPERSKICH MITÓW I PRZESĄDÓW

Wśród członków zespołów IT krąży wiele mocnych opinii na różnorakie, niezwykle ważne z praktycznego punktu widzenia zagadnienia.

Na przykład:

  • podejście TDD jest kompletną stratą czasu i nic nie wnosi,
  • testowanie przez programistów jest zbędne (casus „”programming, motherfucker””),
  • projektowanie testów jest zbędne i do niczego się nie przydaje, jedyne dobre podejście to eksploracja,
  • modele cyklu życia odchodzą w niepamięć, nikt ich już nie używa.

Podczas referatu pokażemy na konkretnych przykładach, że w istocie „nic nie jest tym, czym się wydaje” i że prawda nie zawsze jest tak prosta. Zobaczymy, jak sztuka zadawania właściwych pytań może nam pomóc przekonać nie tylko innych, ale i siebie, że czasami warto zrobić coś, co pozornie wydaje się bezsensownym działaniem. Zobaczymy też, jak wykonanie całkowicie abstrakcyjnej i czysto intelektualnej czynności może mieć realny wpływ na konkretne rozwiązania architektoniczne w projekcie IT.

Adam Roman

Adam Roman

Informatyk, pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Informatyki i Matematyki Komputerowej na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie od wielu lat prowadzi badania, wykłady i seminaria z testowania oprogramowania i zapewniania jakości. Autor monografii „Testowanie i jakość oprogramowania. Modele, techniki, narzędzia” (PWN 2015) oraz „Thinking-Driven Testing. The Most Reasonable Approach to Quality Control” (Springer, 2018). Zwolennik racjonalnego działania i myślenia systemowego.