CO JEST WAŻNIEJSZE W PODEJŚCIU ZWINNYM? ZAANGAŻOWANIE CZY KWALIFIKACJE?

Niezależnie od kontekstu, w którym przeprowadzasz testy oprogramowania, zawsze pojawia się to samo pytanie: Co jest ważniejsze, zaangażowanie lub kwalifikacja? Tak wiele rzeczy w testowaniu oprogramowania może wydawać się znaczące, ale nic tak bardzo jak te dwa! W końcu dobre testy wymagają zaangażowanych i wykwalifikowanych testerów.

Wraz z rozwojem testowania oprogramowania na całej planecie, przychodzi wzrost kwalifikacji i certyfikacji testowania oprogramowania, i z jakiegoś powodu czuje się, że jedynym sposobem, aby się przebić jest posiadanie międzynarodowego certyfikatu testowania z Twoim nazwiskiem na nim.

Ale nie zawsze tak było, a wraz z rosnącymi kosztami szkoleń i certyfikacji testowania oprogramowania, co skłoniło niektórych do zastanowienia się dwa razy nad ich realizacją, plus skargi od wielu pracodawców, że nawet certyfikowani i bardzo dobrze wykształceni testerzy nie są przygotowani i zadowoleni ze swoich codziennych wyzwań w miejscu pracy, nadszedł czas, że zaangażowanie staje się preferowanym atrybutem dla pracodawców, czy też kwalifikacje nadal podkreślają najlepszych testerów?

Niektórzy zwinni eksperci uważają, że zwinny zespół potrzebuje jedynie kompetencji testowych, ale nie dedykowanych testerów, natomiast inni uważają, że jedynym sposobem na osiągnięcie dobrych wyników testowania jest zaangażowanie testerów. Na pewno nie ma jednej odpowiedzi.

Baris Sarialioglu

Baris Sarialioglu

Specjalista IT z ponad 15-letnim doświadczeniem jako konsultant IT, inżynier oprogramowania, programista i tester oprogramowania dla wielu różnych organizacji. Posiada duże doświadczenie w zakresie cyklu życia oprogramowania (SDLC), zarządzania cyklem życia aplikacji (ALM), zarządzania projektami oprogramowania, analizy biznesowej, analizy strategii, analizy wymagań, DevOps, metodologii zwinnych, użyteczności, User Experience (UX), Customer Experience (CX), projektowania usług, zapewnienia jakości i testowania oprogramowania. Posiada różnorodne doświadczenie obejmujące kilka branż, w tym: telekomunikację, bankowość i finanse, obronność, lotnictwo i produkcję półprzewodników. Brał udział w kilku ambitnych projektach i miał okazję pracować w kilku różnych krajach, w tym w Turcji, Stanach Zjednoczonych, Rosji, Niemczech, Chinach, Holandii, Azerbejdżanie i Grecji. Opublikował szereg referatów i książek w dziedzinie inżynierii oprogramowania i przyczynił się do rozwoju tej dziedziny poprzez regularne uczestnictwo w konferencjach w charakterze publicznego prelegenta. Wystąpił na ponad 50 międzynarodowych konferencjach w ponad 20 krajach