Największe grzechy Test Managerów

Największą wartością dla menedżera nastawionego na swój własny rozwój, jest uświadomienie sobie swoich własnych błędów. Z drugiej jednak strony menadżer nie jest solo (ani Hansem Solo, ani też solistą), w szerokiej filharmonii projektów IT, nie jest też trybikiem w machinie zapewnienia jakości, jest , a raczej powinien być siłą napędową nie tylko zespołu QA, projektu, ale całej Organizacji, w osiągnięciu wyznaczonych wspólnie celów biznesowych, z głową pełną pomysłów, rad, rozwiązując po drodze konflikty międzyludzkie. Wiele? Tak, na pewno. Jednakże przemyślana struktura Organizacji układa zakres działań menadżerów, tak aby nie byli „ludźmi od wszystkiego”, a  liderami każdy w swojej specjalizacji, nakładającymi się zakresami, ciągle współpracując ze sobą w dążeniu do obranych celów. Zrozumienie zakresu własnej odpowiedzialności i potrzeby kooperacji, inspiracji, słuchania zespołu to połowa sukcesu.

Druga połowa sukcesu menedżera, to nie popełniać własnych i czyichś błędów i ten temat poruszę w swoim wystąpieniu. Zaprezentuję największe, według mojej opinii i zebranych przeze mnie informacji grzechy menedżerów. Nie będą to banalne listy błędów jak brak odpowiedniej komunikacji, niezdolność do budowania zespołów, czy nieumiejętność podejmowania decyzji, czy też delegowania zadań, bo o tych wiemy wszyscy. Znamy je, borykamy się z nimi, ale jak je przełożyć na swój warsztat pracy i jak je ugryźć gdy ścigają terminy, a my jesteśmy w samym oku cyklonu projektu?

Odkrycie miejsc gdzie kuleje wiedza i umiejętności zarządcze, wprawdzie daje nową przestrzeń do rozwoju. Ale w jaki sposób do niej dotrzeć i znaleźć w sobie pokorę, aby nad nią pracować?

Zapraszam na moje wystąpienie.

MONIKA LICHOTA-CYWIŃSKA

MONIKA LICHOTA-CYWIŃSKA

QA Manager, od kilkunastu lat związana z branżą IT i obszarem zapewnieniem jakości oprogramowania. Certyfikowany Tester Oprogramowania i Kierownik Testów. Rozpoczynała swoją ścieżkę zawodową od uczelni technicznej gdzie prace dyplomowe oraz badania naukowe dotyczyły testowania oprogramowania. Przeszła cierpliwie i po kolei szczeble kariery zawodowej Testera, od praktyk studenckich, poprzez testera, analityka testów, inżyniera automatyzacji, konsultanta, audytora, po lidera zespołu testów, koordynatora prac projektowych, kierownika testów, aby finalnie zbudować testerski zespół specjalistów z dziedziny QA. Testowanie oprogramowania jest nie tylko dla niej codzienną pracą, ale przede wszystkim życiową pasją, którą chętnie dzieli się z innymi. Na potrzeby własnych projektów i zespołu prowadzi warsztaty kreatywnej pracy w zespole, koreluje potrzeby biznesowe i projektowe z celami rozwoju osobistego pracowników, wspiera rozwój umiejętności miękkich, gdzie zadania same w sobie stają się wyzwaniem i czynnikiem motywującym. Poza praca zawodową czynnie wspiera organizacje lokalne i studenckie, propagując wiedzę i dobre praktyki z zakresu testowania oprogramowania. Jeden z Organizatorów inicjatywy lokalnej WarszawQA (www.warszawqa.pl). Prywatnie Mama, która biega, jeździ na rowerze i chce nauczyć się szybko i technicznie pływać.