Selenium od POP do BDD

Masz już stworzone testy automatyczne zgodne z wzorcem Page Object, a chciałbyś poprawić ich czytelność dla nie-programujących uczestników projektu? A może właśnie zamierzasz zabrać się za automatyzację i rozważasz różne opcje? A może w Twoim zespole członkowie zespołu chcą aktywnie uczestniczyć w testowaniu, pomóc Ci tworzyć testy, ale brakuje im umiejętności programistycznych?

BDD (Behavior Driven Development – „tworzenie oprogramowania, poprzez opis jego działania z perspektywy różnych udziałowców”) może być odpowiedzią na każde z powyższych pytań. Przejście z niemal naturalnego języka (Gherkin) zrozumiałego „nawet” dla biznesu do testów automatycznych w Twoim projekcie ma szansę stać się dotychczas niedostępnym pomostem!

W czasie naszego warsztatu nie tylko przejdziemy drogę od stworzenia testów zgodnych z Page Object Pattern do dołączenia biblioteki Cucumber (rozumiejącej składnię języka Gherkin) i tworzenia testów w języku naturalnym. Zastanowimy się także czy takie podejście do testowania automatycznego Ma zawsze sens. A jeśli nie, to kiedy warto?

Warsztat będzie prowadzony w JAVIE – uczestnicy dostaną szczegółowe informacje dotyczące potrzebnych narzędzi oraz możliwość pracy na wirtualnej maszynie, którą dostarczymy.

Maksymalna liczba uczestników: 20
Wymagania wstępne: Oczekujemy znajomości podstaw programowania w JAVIE (do dziedziczenia), umiejętności lokalizowania elementów na stronach internetowych i przynajmniej teoretycznej wiedzy na temat POP.
Język: polski
Prowadzący:

Patrycja Tomaszewska

Patrycja Tomaszewska

Absolwentka wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego. Certyfikowana testerka z doświadczeniem w pracy w projektach sektora publicznego i prywatnego.

Obecnie zatrudniona w Direct Communication, pracuje na stanowisku Senior Testing Consultant dla firmy Tacton. W ramach codziennych obowiązków testuje złożony konfigurator stosowany w szeroko rozumianym przemyśle od automotive po służbę zdrowia. Pełni również rolę Test Lead’a i koordynuje testy wewnętrznego systemu klasy ERP.

Od dwóch lat aktywnie rozwija się w dziedzinie automatyzacji testów. Zarówno frontendu, jak i na niższych poziomach. Stawia na efektywność, zawsze stara się znaleźć najlepsze w danym kontekście rozwiązanie. Umiejętnie wykorzystuje automatyzację testów jako wsparcie i uzupełnienie testów manualnych.

Zwolenniczka metodyk zwinnych, a w szczególności SCRUMa. Certyfikowany zwinny tester oraz Professional Scrum Master.

Chętnie uczestniczy w wydarzeniach środowiska testerskiego. Od dwóch lat regularna zawodniczka Testing Cup. Podczas ostatniej edycji zajęła 3 miejsce w zawodach drużynowych.

Prelegentka ConSelenium.

Jakub Rosiński

Jakub Rosiński

Przede wszystkim inżynier testów z ponad 10-letnim doświadczeniem praktycznym. Aktualnie kierownik testów, nadal zajmujący się „prawdziwym testowaniem”. Testował aplikacje i urządzenia mobilne, systemy CRM, wspierające badania medyczne, oprogramowanie loteryjne oraz systemy CPQ. Przeprowadza testy integracyjne, systemowe, oraz akceptacyjne, w których wspiera i szkoli klientów, a także występuje jako odbiorca. Przeprowadza testy manualne (z największym naciskiem na zwinne testowanie eksploracyjne), automatyczne interfejsów użytkownika, API, czy wydajnościowe. Kieruje zespołem testowym, koordynując projekty testowe w całym cyklu życia oprogramowania i współtworzy procesy zapewniania jakości. Posiada certyfikaty ISTQB: Foundation, Agile, Advanced Test Manager, Advanced Technical Test Analyst. Jest akredytowanym trenerem uprawnionym do prowadzenia szkoleń ISTQB FL. Od kilku lat szkoli, występuje na branżowych konferencjach i chętnie dzieli się wiedzą ze wszystkimi zainteresowanymi testowaniem.