ZMIEŃ SPOSÓB MYŚLENIA I POPRAW SWOJE UMIEJĘTNOŚCI W ZAKRESIE ZAPEWNIANIA JAKOŚCI DZIĘKI ZAAWANSOWANEJ MATEMATYCE

Zaawansowana matematyka jest zazwyczaj postrzegana przez większość ludzi jako dziedzina filozofii, a nie nauki, jest tak abstrakcyjna, że w rzeczywistości jest niczym więcej niż zagadkami i zabawkami dla grupy entuzjastów. Coś tak odległego od rzeczywistości, że wiele osób protestuje przeciwko inwestowaniu w takie badania…. Czy te tematy mogłyby więc być interesujące dla przeciętnego testera?

Niniejsza prezentacja ma na celu przedstawienie pięciu przykładów tego, w jaki sposób tematy z różnych dziedzin zaawansowanej matematyki mogą pomóc nam spojrzeć szerzej na QA i poprawić nasze umiejętności. Najpierw przyjrzymy się podobieństwom między procesem testowania i dowodem matematycznym, aby zobaczyć, jakie wnioski możemy wyciągnąć z tej obserwacji. Omówimy również temat podziału na klasy równoważności, dobrze znanego większości z nas z programu nauczania ISTQB – tutaj jednak spojrzymy na to znacznie szerzej. Następnie sprawdzimy na przykładzie jak logika i rachunek zdań może nam pomóc w identyfikacji nietrywialnych przypadków testowych. Sprawdzimy również pewien aspekt teorii prawdopodobieństwa i zastanowimy się, jak może to być pomocne – podczas prezentacji znajdziesz matematyczną odpowiedź na często zadawane pytanie: czy warto zmienić zdanie? Na koniec przypomnimy sobie zaawansowane twierdzenie matematyczne, aby pokazać, że kropla naprawdę drąży skałę – ciągłe małe kroki mogą prowadzić do naprawdę ogromnych zmian. Przypomnijmy więc o jakości w naszym miejscu pracy.

Jędrzej Osiński

Jędrzej Osiński

Praktyk testowania oprogramowania, pracuje jako Senior QA Engineer i Line Manager w Cognifide w Poznaniu. Doświadczenie zdobywał w Polsce i Irlandii. Doktor informatyki, specjalizujący się w sztucznej inteligencji – obecnie wykłada na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor kilkunastu publikacji naukowych, współautor dwóch książek (m.in. „Testowanie w praktyce”), prelegent wielu krajowych i międzynarodowych konferencji. Przez trzy lata, w ramach grantu naukowo-badawczego MNiSW, pracował przy budowie prototypu systemu wsparcia służb mundurowych, opartego o technologie języka naturalnego. Naukowo zafascynowany różnymi obszarami słabej sztucznej inteligencji, zawodowo zajmuje go tematyka BDD, proces i heurystyki testowe. Jako Line Manager interesuje się również technikami rozwoju, motywacji i efektywnej komunikacji w zespołach projektowych. Certyfikowany kierownik oraz analityk testów (ISTQB). Popularyzator nauki; swoimi przemyśleniami w temacie AI, IT, testowania i optymizmu dzieli się również na Twitterze: @dr_hawaii