IDENTYFIKACJA STRAT W PROCESIE WYTWARZANIA OPROGRAMOWANIA. ZERO WASTE W IT CZY TO MOŻLIWE?

16% projektów IT kończy się kompletną porażką, a prawie 50% z nich ma problemy związane z budżetem, czasem dostarczenia systemu i zmianami w wymaganiach. Czy to są jedyne straty jakie identyfikujemy w projekcie? Jak ich uniknąć? Podyskutujmy o stratach i podzielmy się historiami strat z naszych projektów. Zapraszamy na panel dyskusyjny, który będzie skupiony wokół 9 strat w wytwarzaniu oprogramowania.

Kamila Gawrońska

Kamila Gawrońska

Z wykształcenia jestem inżynierem biomedycznym, elektronikiem i kierownikiem projektów, typowy full-stack employee. Uważam, że każdy jest w stanie nauczyć się wszystkiego, wystarczy tylko chcieć. W trakcie swojej przygody ze światem IT miałam okazję pracować jako tester, analityk biznesowy, UX designer i project manager. Wychodzi na to, że czas na bycie programistką. Swoje doświadczenie zdobywałam w projektach badawczych i rozwojowych z obszaru branży budowlanej, motoryzacyjnej, medycznej i smart city. Moje umiejętności potwierdzają certyfikaty ISTQB, PSM I, PSPO I, IREB. Od wielu lat dzielę się swoją wiedzą w ramach wydarzeń branżowych. Lubię kwestionować status quo i prowadzić szermierkę słowną na argumenty poparte twardymi danymi, za co zespoły z którymi pracuję albo mnie lubią albo nienawidzą. Jak przystało na dziewczynę z politechniki lubię piwo w towarzystwie ścisłych umysłów.

Daniel Dec

Daniel Dec

Zawsze jest coś do nauczenia, nigdy nie wie się wszystkiego – dzięki takiemu podejściu udaje się od wielu lat współtworzyć projekty i organizacje IT. Uważa, że lepiej być niemile dociekliwym niż przemilczeć niewygodne niejasności. Brał udział w projektach różnej skali i technologii, jako tester, lider, odpowiedzialny też za projekty kilkudziesięcioosobowe. Stara się być agnostykiem technologicznym uważając, że są to tylko narzędzia. Fascynat BDD/ATDD/XP/Lean. W trakcie swojej kariery między innymi miał okazję zajmować się testowaniem, automatyzacją testów, testami wydajnościowymi, zarządzaniem zespołem, szkoleniem i mentoringiem, wspomaganiem zespołów i klientów z nim współpracujących, ewaluacją procesów organizacji i wytwarzania oprogramowania oraz budowaniem satelity. Jako współpomysłodawca współtworzył konferencję Quality Excites oraz założył lokalną społeczność testerską Quality Meetup. Prelegent i warsztatowiec na wielu konferencjach.

Jego personalną misją jest zbliżanie programistów i testerów oraz biznesu do zespołów IT, sądząc, że wąskim gardłem w projektach informatycznych jest komunikacja i marnowanie potencjału uczenia się od siebie. Jest świadom ryzyka, że najlepsze idee wymyślone przez mądrych ludzi mogą nie zostać zaimplementowane w 100% jednak uważa, że warto do niektórych z nich dążyć.

Poza pracą, chwilowo bardziej smakosz piwa, niż jego producent, perkusista amator którego chwilowo zespół (ma nadzieję) się zawiesił, biega za piłką próbując zbudować dom usypiając małego rozrabiakę.